להחזיר להם את הקול

למה בלוג? זו השאלה הראשונה ששאלו אותי כל המתנדבים שהעליתי את הרעיון. למה באמת בלוג לארגון שמטרתו הוא עזרה לפליטים ולמבקשי מקלט בישראל. אז יש סיבות רבות שאותם נאמתי בכל פעם שהייתי צריך לשכנע: הבלוגוספירה היא ממד משפיע, אין בלוג המתמקד רק בפליטים ומבקשי מקלט, זה יעזור ל-SEO ועוד.

הרצון האמיתי לפתוח בלוג התברר לי לפני מספר חודשים כאשר הכנו שלטים למצעד זכויות האדם. יום לפני הכנת השלטים, התקשרתי לאנשי הקשר שלנו בקהילות הפליטים וביקשתי מהם להגיע ולעזור לנו להכין שלטים. היה לנו חשוב לערב מספר רב של פליטים ומבקשי מקלט במאבקים שלהם. חשוב לנו שהמאבק שאנו מנהלים לא ינוהל רק ע"י אוונגארד שמאלני שבע אלא על-ידי אותם אנשים שגורלם האישי יחרץ לאור מאבק זה. הם שמחו מאוד להגיע. את האמת הפתיעו אותי מאוד. אמנם בשיעורי מלאכה נהנתי מאוד לצייר אך אני בספק אם היו מבקשים ממני להגיע בשעות הערב רק בשביל לרשום מספר סיסמאות, הייתי מגיע בשמחה. אפשר למחוק את הספק. לא רציתי להגיע. הבטחתי להם שאגיע באותו ערב ונוכל לדבר על המאבק אך ניסיתי להבריז. לא האמנתי שהם יגיעו ואם כן אז יגיעו אחד או שניים והם כבר יסתדרו עם שאר המתנדבים הישראלים. קיבלתי טלפון מא.ס.ף שהודיע לי שמחכה לי קבוצה גדולה של מבקשי מקלט ושואלים היכן שי. התביישתי בעצמי. האנשים האלו עברו את המדבר ובאו בזמנם הפנוי כי ביקשתי מהם ולי לא היה את הכוח להזיז את התחת ממרכז העיר. עליתי על האופניים ורגשות האשם היו דלק בשרירי ושברתי שיא של 15 דקות הגעה.

הסברתי להם שחשוב לנו שבשלטים ייכתב כל דבר שנראה להם רלוונטי. רציתי שהם יכתבו סיסמאות קליטות אך היה חשוב לנו לא פחות שהם יכתבו בשפתם. המתנדבים הישראלים סיפקו כל רבע שעה שלט חדש. כל אחד מקבוצת הפליטים עבד כשעתיים תמימות על שלט אחד. השעה הראשונה הוקדשה לחשיבה מאומצת לגבי המסר שהם רוצים להעביר. אמנם בלוח התלוי בחדר כבר רשמנו מספר סיסמאות באנגלית שהם יכלו להעתיק אך הם רצו לומר משהו משלהם. זה לא היה פשוט כלל מסתבר. הם ישבו וחשבו מהו המסר שמעביר את ההרגשה שלהם במדינה שלא רוצה אותם, גם בתור אורחים זמנים. מה יש לומר אחרי ישיבה בכלא, עינויים, מסלול ארוך במדבר, ניצול והשפלה. מה נותר לומר אחרי  הפיכחון מהאשליה שבמדינה דמוקרטית יקשיבו לסיפורים שלהם, לזוועות שנאלצו לעבור ויכירו בהם כפליטים, כאנשים שראו את התופת והצליחו לברוח. ההכרה בהם כפליטים זה לא רק תנאים חומריים כל-כך חשובים שהמדינה יכולה וצריכה לספק. ההכרה בהם כפליט זה לומר להם שאנחנו מאמינים לכם, מכירים בסבלכם, אתם לא שקרנים, לא מסתננים, לא פושעים.

הם המשיכו לשבת ולבהות בבלוק הציור הריק ואז הבנתי. הם איבדו שם, בלב המאפליה של אפריקה וסיני, לא רק את משפחותיהם, הבתים שלהם, השכנים והקהילה שלהם אלא גם את הקול שלהם. כאשר הם מגיעים לישראל הם משתוקקים לספר את סיפורם. הם משוכנעים שברגע שרק יקשיבו להם, ישתתפו איתם בכאבם ויכירו בהם כפליטים. אך במקום מבט מנחם הם מקבלים מבט מרושע, לא שואלים שאלות, מכניסים אותם לכלא במקרה הרע, רושמים אותם במשרד הפנים וזורקים אותם להסתדר בכוחות עצמם במקרה הטוב. גם בלוד, המקום שמספק לאלפי הפליטים את הויזות השהייה לא שואלים שאלות או מתעניינים במצבם הנפשי של אלו שעברו דברים שאנחנו לא נוכל אפילו לדמיין. בתל-אביב הם שקופים למרות שאם תרימו את מבטכם בבית הקפה שבו אתם יושבים או במסעדה שבה אתם אוכלים יש אפשרות שתראו אותם, משפילים מבט, מפחדים. תמיד מדהים כל פעם מחדש איך אנשים שחורים יכולים להיות כל-כך שקופים.

בסוף הם רשמו את המשפט שחשבו עליו ארוכות. הם שירטטו את המילים עם סרגל בקווים ישרים ומדויקים. אלו שכתבו באנגלית שאלו שוב ושוב האם האיות נכון. הם צבעו כל אות בדיוק קליגרפי יפני, כאילו יש במילים שהם רושמים משמעות קמאית. הם היו כל-כך גאים כאשר היצירה הושלמה. הקול שלהם חזר. גם להם יש מה לומר, כל-כך הרבה לספר.

זאת בדיוק מטרת הבלוג. בלוג זה יארח מתנדבים ומבקשי מקלט שינסו להחזיר לגוש האנשים הגדול שחלק גדול מאתנו מכנה מסתננים, את הקול. אנחנו ננסה להסביר מה זה אומר להיות פליט במדינה שלא רוצה אותך. מה עובר בראש של פליט ומבקש מקלט בישראל, בסודאן, באריתריאה. בתור מתנדבים ננסה להראות את הצד שלנו ואת הסיפורים שלהם דרך העניים שלנו. כל מטרת הבלוג היא להחזיר לפליטים את הקול. כמו שצעק קולין פארת בסרט נאום המלך לג'פרי ראש כאשר הוא שאל אותו "למה עלי להקשיב לך" התשובה הייתה "כי אני אדם ויש לי מה לומר". גם להם. בואו ננסה להקשיב.

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת Uncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s