מספר עובדות על דארפור

›מיקום גאוגרפי: מערב סודאן
›שם: הבית של הפור
›הגבולות נקבעו ע"י קולניאליסטים אנגליים
›רוב האוכלוסייה היא שחורה ומוסלמית. הבריטים צירפו אותה לסודאן ב-1916

מפת דארפור

›הסכסוך מתחיל בשנות ה-2000 כנגד המרכז המוסלמי

למעלה משני מליון ושבע מאות אלף בני אדם גורשו בכוח מבתיהם כשכפריהם מועלים באש, מקורות המים מזוהמים או נהרסים, משק החי נגנב או מושמד ותושבים נאנסים או נרצחים ללא עוול בכפם. לעתים קרובות התקפות אוויריות של הממשלה מקדימות את התקפות המיליציה או מגיעות בעקבותיהן.

האלימות הברוטאלית והגירוש הביאו לאובדן חייהם של לפחות שלוש מאות אלף בני אדם. נשים ונערות נאנסות באופן שיטתי ומוקעות. עד כה, למעלה משני מיליון ושבע מאות אלף איש נפגעו ישירות מהמאבק, ונזקקים לסיוע הומניטארי – ומספרם הולך וגדל. רק כמחצית מהעקורים בדרפור זוכים לקבל את הסיוע לו הם זקוקים.

בספטמבר 2003 הבין האו"ם כי מדובר ב"אסון ההומניטרי החמור בעולם" והחל לפעול בנסיונות לפתור את הסכסוך

מאז החלה המלחמה בדרפור בפברואר 2003 נהרגו בה על-פי נתוני האו"ם לפחות 300 אלף בני אדם וכ-2.7 מיליון בני אדם איבדו את בתיהם ומוגדרים פליטים.

מאות אלפים מתים

מאז שחרורה מהכיבוש הבריטי ב-1956 ידעה סודן רק 10 שנים ללא מלחמת אזרחים

במהלך שנות ה-90' הפכה סודן לחממת הטרור השנייה בגודלה בעולם, אחרי איראן.

אנשי מיליציות הג'נג'וויד, בחסות הממשלה, רוצחים, אונסים, שודדים, הורסים ושורפים כפרים שלמים. יותר משני מיליון איש נעקרו מבתיהם עקב הסכסוך בדארפור, ומאות אלפים נספו – חלקם נרצחו, וחלקם מתו ברעב ובמחלות.

ג'אנג'וויד- סוס רשע

לפי ערכות שונות, מאות אלפי בני אדם איבדו את חייהם מאז החל הקונפליקט בדארפור בשנת 2003. הפרות זכויות אדם מתרחשים שם באופן יומיומי, הכוללים- רצח, עינוים, אונס וביזה, על-ידי כל הצדדים אך הגורם העיקרי הוא הממשלה השולחים מילציות חמושות בשם ג'אנג'וייד. לפי מקורות האו"ם מעל 2 מיליון אנשים איבדו את בתיהם במהלך השנים האחרונות.  

ברביעי למרץ שנת 2009, בית הדין הבין לאומי הוציא צו מעצר לנשיא סודן, עומר אל בשיר באשמת שבעה סעיפים אישום בפשעים כנגד האנושות ובפשעי מלחמה

 “The conflict in Sudan is the longest running conflict in Africa…it has caused tragic loss of life, destroyed the infrastructure of thecountry, eroded its economic resources and caused suffering to the people of Sudan.” From the Comprehensive Peace

ההערכות מדברות על 2 מיליון הרוגים ו-4 מיליון אנשים שנאלצו לעקור מביתהם משנת 1983-2005  כאשר מחשבים את כל סכסוכי סודן. 

מיליוני עקורים


 אירועי מפתח בסודן:

 • מרץ 2001: רעב ובצורת משפיעים על 3 מיליון בני-אדם
 • אוגוסט 2001: הצפה של נהר הנילוס משאיר אלפי בני אדם מחוסרי בית
 • מהלך 2001: מעל 14,450 עבדים משוחררים לחופשי לאחר לחץ של ארגוני זכויות אדם
 • פברואר 2003: שתי קבוצות מורדות המצייגות את האוכלוסיה האפרקינית בדרפור מתחילות במרד כנגד השלטון המרכזי בסודן כמחאה על ההזנחה והדיכוי.
 • ינואר 2004: הצבא הסודני תוקף את חבל דארפור הנמצא בדרום סודאן. מעל 100,00 מבקשי מקלט בצ'אד.
 • מרץ 2004: קציני או"ם מדווחים שמיליציות ערביות חמושות הידועות בשם "ג'אנג'וואיד" נשלחות על-ידי הממשלה ומבצעות הרג שיטתי של כפריים בדארפור. האו"ם מכריז על דארפור כמשבר ההומניטרי החמור ביותר הקיים כרגע בעולם אך העולם שותק. האו"ם נכשל לעצור את הטבח ואפילו התקשורת העולמית מתעלמת מהבעיה. גם מנהיגי אפריקה מסרבים לנקוט בפעולות.
 • 2007: אלימות והרג ממשיכים להתרחש בדארפור. הקונפליקט הופך למעשה לג'נוסייד ועדיין נחשב כמשבר ההומניטרי החמור ביותר הקיים כרגע בעולם ועדיין העולם שותק. סין היא בעלת אינטרסים רבים באפריקה ובעיקר בסודן בכל מה שקשור לעסקי נפט. יש צורך בסנקציות כלכליות והתערבות צבאית אך סין חוסמת כל דיון שכזה במועצת הביטחון. שאר העולם לא מפעיל לחץ מספק על העולם או על ממשלת סודן.
 • אפריל 2008: האו"ם מעריך שמעל 300,000 איש נרצחו בדארפור מאז החל הסכסוך לפני 5 שנים.

 

האם מישהו ישמע את זעקתם?

 

מודעות פרסומת

4 תגובות

מתויק תחת Uncategorized

4 תגובות ל-“מספר עובדות על דארפור

 1. ציגלר

  עכשיו אני כמה שאלות:
  כמה מהאפריקאים שנמצאים בישראל הגיעו מדרפור?
  להם אני מוכן לתת מקלט.
  האם לדעתכם צריך לתת מקלט לכל אפריקאי? יש כמה עשרות מליונים?
  כמה מתוך האפריקאים באו הנה לחפש עבודה לדעתכם?
  מה קרה מ2008 ועד היום? אני מבין שהמצב שם כבר שקט והפליטים שארחנו יכולים כבר לחזור.

 2. שלום ציגלר,

  הלוואי והיינו יודעים. אנחנו יודעים בוודאות שבין 8000 ל-9000 איש הגיעו מסודן שאנחנו משערים שחצי מהם לפחות מדארפור. חשוב לציין שלא רק הדארפורים בסכנת חיים אלא גם דרום סודאנים שנוהלה מלחמה נגדם (ועדיין מנוהלת) ע"י הממשלה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4071943,00.html
  כדי לדעת מה מספרם בדיוק, על המדינה לעשות תהליך RSD שבו המדינה מתשאלת כל מבקש מקלט. כיוון שישראל לא בודקת כלל בקשות פליטות אלא נותנת אך ורק הגנה קבוצתית, היא סופרת באופן כללי את ארץ המוצא שהיא סודן.

  לגבי המספרים – לא ברור מאיפה המספר של עשרות מליונים אך בישראל יש כ-34,000 מבקשי מקלט. בקשת מקלט נעשת על-סמך אמנת הפליטים וכמובן שרוב רובה של אפריקה לא קשורה לנושא. חשוב לציין שאת רוב הפליטים גם כך קולטת אפריקה.

  לא כתבנו מאז 2008 כיוון שלא הרבה השתנה. עדיין המצב חמור, העולם עדיין לא מתערב ואין פיתרון פוליטי. כרגע כל המצב בסודאן שברירי ומחכים לראות מה יקרה בעוד חודשיים כאשר דרום סודאן תכריז עצמאות. כולנו מקווים שצפון סודאן והעולם יאפשר להם להכריז עצמאות וכך יוכלו לחזור הדרום סודאנים לארצם. אנחנו מקווים שזה גם יאפשר פיתרון לדארפור.

  בקרוב נעלה פוסט נוסף על סודאן ובעיקר על המצב בדרום סודאן.

 3. אילנה

  הנה, אחרי שהולחט על הפרדת דרום סודן מסודן, יש לך אולי דברים לחדש על המצב שם? מאז 2008 אי אפשר למצוא בשום מקום מידע =/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s