הצדק לא עוצר ברוטשילד

מאת ליאור בירגר

צדק חברתי זה גם זכויות פליטים

כחלק מפעילותי בעמותת א.ס.ף,הרצתי לפני מספר ימים בפני קבוצה של  מפקדים מחיל החינוך על מצבם של הפליטים האפריקאים המתגוררים בישראל. הגעתי אל ההרצאה הישר מהמאהל בשדרות רוטשילד, כשרוח המחאה, ואולי כבר מותר לומר מהפכה, מפעמת בי.

ההתרחשות במאהל רוטשילד עוטפת וממלאת, הרוח שנושבת שם ובמאהלים אחרים ברחבי הארץ, היא רוח של  שינוי. לעתים, כשאני נמצאת שם, נדמה לי שאני שוכחת מקיומו של כל דבר אחר בעולם הזה. והנה, מצאתי את עצמי מתכוננת להרצאה על מצבם של הפליטים ומבקשי המקלט (איתם אני עובדת בשלוש השנים האחרונות). ביני לבין עצמי התחבטתי האם עליי להזכיר בהרצאתי את מחאת האוהלים. האם היא רלוונטית לדיון, או שמא זו רק אני שמרגישה שאני חיה אותה בימים האחרונים ולכן מתקשה לנתק אותה מהנושא שעליו אני עומדת לדבר?

ההתלבטות היתה קצרה מאוד. כשהתעורר בעת ההרצאה דיון בנושא מחויבותה של המדינה לעזור לפליטים, עלתה השאלה הקבועה – אולי אנחנו פשוט לא יכולים? אולי אנחנו קטנים מדי, ומצבנו הכלכלי לא מאפשר לנו להוציא את הכסף הדרוש לכך? אני הרי לא מומחית לעניין, אמרה אחת החיילות, אבל אולי מי שיושב בממשלה יודע טוב יותר, ובאמת אי אפשר?

משנאמרו דברים אלה, לא היה מנוס מלעשות את החיבור. הביטו סביבכם וראו מה קורה כאשר מספיק אנשים מרגישים שמשהו לא בסדר, ביקשתי מהחיילים. יושבי האוהלים, מצפון ועד דרום, אינם מומחים. גם מי שמכונים "מובילי המאבק", שבמקרה את חלקם אני מכירה היטב, אינם מומחים. התפיסה השגויה לפיה מה שהממשלה עושה נובע מתוך הבנה טובה יותר של המציאות, חייבת להשתנות.

הסברה בגינת לוינסקי

אז מה הקשר בין מחאת האוהלים לבין מצב הפליטים?, שאלתי אל החיילת.  הקשר הוא מדיניות. הפעולות שהמדינה בוחרת או לא בוחרת לעשות. ממש כמו שהמדינה בוחרת לא להשקיע בדיור ציבורי ובבריאות ציבורית,  היא גם בוחרת לא להשקיע במתן זכויות סוציאליות ל-36,000 הפליטים החיים בישראל ללא מעמד מוסדר. היא בוחרת להשקיע את כספיה במקומות אחרים. במקרה של הפליטים ומבקשי המקלט, למשל, 400 מיליון שקלים מתוכננים לצאת מכספי משלם המיסים (כן, אני ואתם) בכדי לממן את הקמתו של מתקן כליאה המיועד עבורם, ועוד 400 מיליון שקלים עתידים לצאת מדי שנה על הפעלתו של המתקן ותחזוקתו (כך על פי נציג משרד האוצר בדיון האחרון שהתקיים בנושא בכנסת). כן, עוד כלא. זאת אומרת שכסף ומשאבים יש בנמצא, אבל השאלה היא לאן הם הולכים ומי מרוויח מכך.

דוגמא נוספת להשפעתה של מדיניות היא החובות הכספיים האבודים שנצברים בבתי החולים, בגין אשפוזם של  פליטים שהגיעו למצב מסכן חיים. כספים אלו היו נחסכים לו היתה ניתנת לפליטים הזכות לקבל ביטוח בריאות ממלכתי. מדיניות ממשלות ישראל כלפי מבקשי המקלט היא מדיניות רעה מבחינה מוסרית, ומסתבר שגם כלכלית. גם למדיניות זו ניתן לשים סוף. גם לנו, בלתי מומחים שכמונו, הזכות לומר את דברנו, הכוח לקבוע לאן ילך כספנו ומה חשוב לנו  יותר.

ולכן כש"העם דורש צדק חברתי", חשוב שאנחנו, "העם", נדע לדרוש את הצדק הזה לכל מי שחי בקרבנו. חשוב שנשתמש בכוחנו כדי להשפיע על מדיניות ממשלתית שפוגעת ביהודים וערבים, באזרחים מימין ומשמאל, אך גם במי שאינם אזרחים אבל הנם בני אדם. צדק חברתי שניתן רק לחלק מהחברה אינו צדק בעיניי. אותה מדיניות ממשלתית שיוצרת ומגדילה את הפערים החברתיים היא זו שמותירה אוכלוסייה של עשרות אלפי פליטים ללא זכויות, תוך סכנה שייהפכו בעל כורחם לנטל על תושבי שכונות מוחלשות שלאורך שנים ארוכות סובלות מקיפוח, הזנחה ואפליה. לכן, מן הראוי שנצא כולנו – אזרחים תושבי רוטשילד, אזרחים תושבי השכונות שפירא והתקווה, ופליטים חסרי מעמד, כנגדה.

*ליאור בירגר, 26, מסיימת תואר בעבודה סוציאלית באוניברסיטת ת"א, פעילה במאהל רוטשילד ופעילה עם פליטים זה יותר משלוש שנים.

הצטרפו אלינו

מודעות פרסומת

4 תגובות

מתויק תחת Uncategorized

4 תגובות ל-“הצדק לא עוצר ברוטשילד

 1. ורד

  איך אתם לא מרשים לעצמכם לפקוח א העיניים למציאות האמיתית של ישראל? מזה הסיפור הזה של צדק??? איך כולכם הפכתם לפתאום אקטיביסטים לזכויות אדם וכבודו,לזכויות פליטים ,לזכויות ערבים, לזכויות זרים, לזכויות כלבים ,לזכויות הומואים ולסביות ,לזכויות ביטויי לזכויות……… מה קרה לא שמעתם כבוד השכן שלכם בנייין בעיר בארץ שלכם?מה עם זכויות העם שלכם??? אתם אנשי העולם הגדול ועל העם שלכם מצפצפים ,מזלזלים ,משקרים ,רומסים,משמיצים, תובעים משפטית,ממציאים סיפורים.יושר מצפון אמת כבוד עצמי? כולם אותם המנדנדים והזועקים חמאס על בחירת ישראל שלא להכניס לישראל פליטים.נעלם…

  מוצדקות וגם לא משנ בלל אם הם מוצדקות או לא.זו המדינה והעם שלכם אז כמו שמפחה אחת תתנהגו כמו בני אדם ולא כו בוגדים

 2. Yaron Y. ch

  שלום ורד,

  כאשר בנאדם פועל למען זכויות של בני-אדם(כמוך, בשר ודם) שנמצאים בארץ בלא זכות לעבוד, או לקבל סיוע הומניטרי, שמצד אחד ישנם קבוצות אם דתיות או פוליטיות שרודפות אחריהם מצד שני הם נמצאים בארץ שמעלימה עין מהם. אז, מה נעשה? ניתן להם פשוט להקים שכונות ולעסוק בדברים שלא כחוק? בסחר בסמים? בזנות? בשוק השחור?

  לא מבין את כל האנרגיות שאת משקיעה בשביל לכעוס ולהאשים אנשים שפועלים למען תיפול במצב, שיפור המצב, ונשיאת הגרף למעלה.

  שמעת פעם על זה שמי שהוא עד לרצח, לפשע, משהו שנגד החוק שקרה ואל עשה דבר למנוע אף שביכולתו יכל לעשות זאת, הוא שותף לפשע.
  את יכולה להסתכל על המשפחות שנמצאות פה שברחו מסודן, שחלקם איבדו אבא, אמא, ילדים, אחים, אחיות, מול העיניים, נרצחו, נאנסו, שועבדו, עונו..בחיאת, אין לך לב? טיפה של אנושיות בך?
  מקווה שתחזרי בתשובה במהרה..

  זה עם התלתלים..

 3. HMJE

  אין כסף לענים שלנו

 4. הרב יצחק ברק

  א. באו לארץ קרוב למליון מהגרים מרוסיה והרוב הם גוים לפי הלכה, [ יש מהם יהודים אבל אני מדבר על הרוב ] אבל כיון שהם לבנים אנחנו מקבלים אותם.
  ב.יש עוד סיבות למה לעזור להם ובעזרת ה' אני יכתוב.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s