ההחלטה הכי אכזרית שלא שמעתם עליה

מאת: שרון ליבנה – פורסם לראשונה בJ14 אתר המחאה החברתית ב-13.3.2012 

בחודש הבא יחגוג הציבור היהודי בישראל את חג הפסח: כבכל שנה יספרו את סיפור יציאת מצרים, שאליה ירדו בני ישראל בגלל הרעב בארץ. ממש באותה עת יצא לפועל הגירוש של 700 פליטי דרום-סודן, רובם משפחות עם ילדים, אל ארץ שבה יהיו בסכנת רעב ומוות.

בתחילת פברואר הודיע משרד הפנים כי על פליטי דרום-סודן "לעזוב מרצון" לדרום-סודן עד סוף חודש מארס, ולא יינקטו נגדם צעדי אכיפה.

לאחר עשרות שנים של מלחמת אזרחים שבה מצאו את מותם כ-2.5 מיליון אזרחים, הכריזה דרום-סודן על עצמאות ביולי 2011. בעקבות כך חזרו מאות אלפי פליטים אל המדינה החדשה, ובלבם תקוות גדולות וגאווה.

גם בישראל שוהים פליטים שמוצאם מדרום-סודן, אם כי רובם לא ראו את ארצם זה עשרות שנים, וחלקם – בעיקר הילדים שבהם – אפילו לא נולדו בה. לקראת הכרזת העצמאות חזרו יותר מאלף מהם אל דרום-סודן, אלא שהם נתקלו שם במציאות קשה מנשוא: המדינה צעירה והענייה מתקשה להתמודד עם מאות אלפי הפליטים ששבו מחוסרי כול.

יש להבין כי  השיבה הזאת אינה בדיוק שיבה "הביתה" – לרובם הגדול אין שם לא בית ולא משפחה שיכולה לסייע להם. בהיעדר תשתיות ומקומות עבודה רובם נותרים חסרי כול ותלויים בארגוני סיוע בינ"ל.

באזורים שונים בדרום-סודן עדיין משתוללת האלימות: בין שמדובר בהתקפות של צבא סודן מצפון, ובין שבסכסוכים בין שבטים, שבהיעדר מנגנוני אכיפה מתנהלים כמעט בלי מפריע. בחודשים האחרונים נפגעו מהם אלפי בני אדם, רובם נשים וילדים.

בדרום-סודן אין גם מערכת בריאות: המלריה, הדיזנטריה ומחלות נוספות משתוללות, ומי שאין בידו כסף – ומדובר בסכומים גבוהים מאוד – עלול למות מהן. כך, אחד מכל שבעה ילדים בדרום סודן מת לפני גיל חמש.

בתקופה זו המצב ממשיך להידרדר, והאו"ם הכריז על משבר הומניטרי חריף והתריע כי בחודשים הקרובים צפויה כמחצית מהאוכלוסייה, 4.7 מיליון בני אדם, לסבול מרעב. תת-מזכ"ל האו"ם, ואלרי איימוס, הודיעה כי כל חזרה לדרום-סודן צריכה להיעשות באופן וולונטרי בלבד.

ובישראל? 700 פליטי דרום-סודן שנותרו כאן חרדים מאוד לגורלם ומספרים שאינם מצליחים לישון בלילה. רבים מהם כבר פוטרו מעבודתם בגלל הודעת משרד הפנים, ומתקשים לקיים את עצמם ואת ילדיהם. אף שהם מעוניינים לחזור בעתיד אל המדינה החדשה, הם יודעים כי כרגע חזרה כזאת תעמיד אותם בסכנת רעב ומוות. נציגי הקהילה פנו לנציבות האו"ם לפליטים בישראל כדי שתסייע בעניינם, אך עד כה נותרה ההחלטה על הגירוש על כנה.

מדובר באנשים שברחו לא פעם מאימת מלחמה, עינויים ורדיפות גזעניות, וחלקם איבדו את יקירהם. המשפחות החיות בישראל מתקשות לשרוד במציאות הישראלית וחיות בעוני קשה; אך לפחות כאן חייהם מוגנים, וילדיהן זוכים לרוב לא לסבול מרעב, לקבל טיפול רפואי בסיסי וללמוד בבית ספר. לאט לאט הם אוספים את השברים ומנסים לשקם את חייהם. אסור לנו לשלוח אותם עכשיו אל אזור הסכנה.

מעטים בציבור הישראלי יודעם על הגירוש המתוכנן, ועוד פחות מכך מבינים מה משמעותו. התקשורת כמעט ואינה מסקרת את הנושא, שהוא מאוד לא פופולרי במקומותינו. פרויקט ההסתה נגד הפליטים ממדינות אפריקה הצליח, והציבור הישראלי נע בין אדישות לאיבה כשמדברים על אותם אנשים החיים בינינו כשקופים, ללא מעמד וזכויות בסיסיות. שתיקה זו מאפשרת לממשלה לבצע את הגירוש הנתעב בלי שתישמע כמעט מחאה.

לחתימה על העצומה לביטול ההחלטה:  https://secure.avaaz.org/he/no_to_forced_return_to_south_sudan/?fp

להצטרפות לדף הפייסבוק  http://www.facebook.com/save700

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת Uncategorized

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s