"מאמינה בשינוי"

מה נעשה כדי לגשר בין הציבור הישראלי למבקשי המקלט, מהם האתגרים וכיצד משנים מדיניות?  – ריאיון עם אורית מרום, רכזת הפעילות הציבורית בא.ס.ף

אורית מרום, רכזת תחום הפעילות הציבורית בא.ס.ף

אורית מרום, רכזת תחום הפעילות הציבורית בא.ס.ף

– האם לדעתך הפעולות שמטרתן לגשר על הפערים בין ישראלים ופליטים מאפריקה נושאות פרי? האם יש יותר פתיחות כלפי מבקשי המקלט בישראל?

עבודת ההסברה ומפגשים עם קבוצות של ישראלים היא חשובה ביותר. אנחנו מפעילים פרויקט של שיחות חשיפה לקהל הישראלי בשיתוף אמנסטי, במימון האיחוד האירופי וור-צ'יילד הולנד, ובמהלך השנה האחרונה נפגשנו עם קבוצות מכל החברה הישראלית: תלמידים, סטודנטים לתקשורת ומשפטים, עובדים סוציאליים, עיתונאים, קציני משטרה ועוד.

מטרת השיחות היא להתגבר מעט על הדיסאינפורמציה בקרב הציבור הישראלי, שקיימת מאחר שכלי התקשורת מאמצים רוב הזמן את עמדת הממשלה ולא מבחינים בין מונחים כגון "מסתננים" "מבקשי מקלט" ו"מהגרי עבודה", למשל. רוב הישראלים אינם יודעים את האמת על מבקשי מקלט בישראל.

בא.ס.ף אנו עושים שימוש בכל הכלים שעומדים לרשותנו כדי להשפיע על השיח הציבורי, ובכל זאת מידת ההשפעה שלנו היא מוגבלת בהיותנו עמותה קטנה ודלת משאבים. אנחנו כמובן מודעים לפער בין ההשפעה המוגבלת של המפגשים עם הקבוצות מדי שבוע או חודש למול ההשפעה העצומה של אמצעי התקשורת. לכן לצד המפגשים אנו משתמשים הרבה בכלי הניו-מדיה כגון הפייסבוק, כדי להגיע לקהלים נוספים.

– כעמותה קטנה בעלת משאבי מוגבלים, כיצד אתם מתמודדים עם הצרכים הגדלים בשטח?

מצד אחד, העבודה הפרטנית שלנו עם פליטים בתחום הפסיכו-סוציאלי היא קריטית. בלעדינו, חלק מהפונים אלינו יגיעו לרחוב או יעמדו במצבים מסכני חיים. מצד שני, אין די בעבודה פרטנית ואישית, ואנחנו כל הזמן רואים לנגד עינינו את חשיבות העבודה הציבורית וקידום מדיניות כדי לחולל שינוי מהותי. לעתים עומדים מולנו אנשים שזקוקים נואשות לעזרה, ויותר מאשר הם צריכים עוד כתבה בתקשורת בעניינם הם זקוקים לעוד עובדת סוציאלית שתקשיב להם, וההכרעה בין הצרכים השונים היא קשה. האתגר הוא לאזן בין העזרה לאדם הבודד לבין עבודת הסנגור על זכויות פליטים.

– תוכלי לפרט כיצד פועלת א.ס.ף לשינוי מדיניות כדי לקדם את רווחתם של הפליטים בישראל?

המדיניות שאנו מנסים לקדם מתמקדת בזכויות חברתיות ובתחום הרווחה, וזה מצריך הן עבודה עם הרשויות והן שינוי דעת קהל. מטבע הדברים, אנו פועלים בעיקר מול משרד הרווחה ולעתים גם מול משרד הבריאות. בשבוע שעבר, לדוגמה, הופענו בוועדת עובדים זרים בכנסת בשני דיונים, האחד בנוכחות שרת הבריאות והשני עם שר הרווחה. שניהם הביעו עניין בטענותינו, והתחייבו לבחון את המדיניות הנוכחית שמונעת ממבקשי מקלט גישה לרווחה חברתית. אני רואה בזה התקדמות מסוימת ופתח לשינוי. זה אומר שאנחנו מתחילים לראות את הניצוצות הראשונים של תקווה, וכי קולותיהם של הפליטים שאנחנו משתדלים לבטא במשך כל השנים האלה, אולי מתחילים להישמע.

– מהי דעתך על האווירה הרווחת בציבור היום כלפי סוגיית הפליטים בישראל?

מעציב אותי לראות ולשמוע מדי יום איך אנשים מתבטאים כנגד מבקשי מקלט. ההסתה של השנים האחרונות והדה-לגיטימציה נותנות את אותותיהן, וישראלים רבים הפסיקו לראות במבקשי מקלט בני אדם ורואים בהם איום. מצד שני, בא.ס.ף אנו מקבלים עוד ועוד פניות של תומכים ושל אנשים שרוצים להתנדב, מה שאומר שיש פה גם קולות אחרים. אני מאמינה בשינוי.

אני מאמינה שישראל יכולה להתמודד עם הסוגיה הזאת בצורה אנושית, ומקווה שגם קובעי מדיניות יבינו שהאיום אינו טמון ב-55,000 מבקשי מקלט אלא במדיניות האיומה כלפיהם. הסדרת השהייה שלהם בישראל והענקת אישורי עבודה וגישה לשירותים בסיסיים תביא לשילוב בריא שלהם בחברה הישראלית. שיפור זה יוביל לפיזור טבעי ברחבי ישראל, והנטל על שכונות דרום תל אביב הנמצאות במצב קשה בשל ההזנחה המתמשכת יפחת, והפליטים יחיו בתוכנו עד אשר יוכלו לשוב בבטחה למולדתם.

בכל שיחה שלי על מבקשי מקלט חשוב לי להדגיש שאנחנו מדברים על נשים, גברים וילדים שההגירה נכפתה עליהם. הם נאלצו לברוח, לנוס ממולדתם. לעזוב הורים ומשפחה, אדמה שפה ותרבות, ולהסתובב בעולם בחיפוש אחר מקום בטוח. זה מצב שקשה לנו לדמיין כאנשים בני מזל שיש להם בית ויציבות.

מודעות פרסומת

השארת תגובה

מתויק תחת Uncategorized, צוות א.ס.ף

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s