"ברחנו מאריתריאה כדי להציל את חיינו"

שמי דוויט ואני פליט מאריתריאה שחי בישראל. קשה להסביר לישראלים על הבעיות בארצנו. הדיקטטורה באריתריאה משתמשת בשירות צבאי ללא תאריך סיום כדרך לשלוט באזרחיה. אבל איך אוכל להסביר זאת לישראלים, שגם להם יש שירות צבאי חובה? השירות באריתריאה אינו דומה בדבר לשירות בישראל.

חולם לחזור לאריתריאה. דוויט דמוז במסיבת עיתונאים בתל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

חולם לחזור לאריתריאה. דוויט במסיבת עיתונאים בתל אביב (צילום: אקטיבסטילס)

באריתריאה, אנשים מגויסים לצבא לא כדי להגן או לשרת את המדינה. כלל וכלל לא. במקום זה, אנחנו מגויסים לצבא כדי להיות עבדים. אם המפקד שלך רוצה בית גדול יותר, הוא מכריח את החיילים שלו לבנות אותו. אם המפקד רוצה להתעשר, הוא מורה לחיילים שלו לעבוד במפעל שלו או בחווה שלו, לא כדי לפתח את המדינה אלא כדי שהוא ירוויח כסף. גם הנשים חייבות לעשות כל מה שהמפקדים מורים להן, וזה כולל שירותי מין. איזה צבא בעולם מחייב את החיילות שלו לשכב עם המפקדים? כך נראית הדיקטטורה באריתריאה.

דמיינו את עצמכם במצב הזה. האם אחרי שנים לא הייתם רוצים לשאול פעם אחת – מתי אהיה חופשי? מתי אוכל שוב לראות את המשפחה שלי? מתי אוכל ללמוד, מתי אזכה להתחתן סוף סוף?

אסור לשאול שאלות כאלה באריתריאה, ואם אתה שואל, אתה נכנס ישר ל"רשימה השחורה" של השלטונות.  שירות הביטחון של השלטונות ירדוף אותך וישלח אותך למאסר.

גם הכלא באריתריאה אינו דומה לשום דבר שראיתם בישראל. בתי כלא באריתריאה הם מכולות מברזל הקבורות באדמה באמצע המדבר.  כעשרים אנשים כלואים בכל מכולה, בחום הלוהט, ובלי מספיק מים ומזון. ברבים מהמקומות, פותחים את המכולה רק פעם בשבועיים. אם אחד הכלואים מת כתוצאה מהתנאים או מהעינויים, גופתו נשארת במכולה עם השאר עד ששוב פותחים אותה.

אף בן אדם לא רוצה להגיע לכלא באריתריאה. אז כשהשם שלך מופיע ברשימה השחורה, אין לך ממש ברירה אלא להציל את עצמך ולברוח.

אריתריאים בורחים מאריתריאה כדי להישאר בחיים. אחרי שברחו, הרבה מאחייי ואחיותי האריתריאים נמכרו לכנופיות פשע בדוויות במדבר סיני. הם מוחזקים כבני ערובה בשבי, קשורים בשלשלאות, מוכים, מורעבים, נתלים במהופך ונאנסים על ידי שוביהם, הכול כדי לסחוט כופר מקרובי משפחה וחברים. יותר מ-5,000 ניצולים מחמנות העינויים האלה הגיעו לישראל. אין להם שום עזרה כאן – לא טיפול רפואי, לא עזרה נפשית, הם לבדם, נלחמים לשרוד.

ומה תגובת ישראל לבקשות המקלט שלנו? לאחרונה דחה משרד הפנים 17 בקשות של מבקשי מקלט אריתריאים הכלואים בסהרונים. ממשלת ישראל החליטה שעריקות מצבא אריתריאה אינה עילה מספיקה להיות מוכר כפליט. בכל רחבי העולם, בריחה מהשירות האכזרי בצבא אריתריאה היא סיבה מובהקת להיות מוכר כפליט. אבל לא בישראל.

כיום כלואים קרוב לאלפיים מבקשי מקלט אריתריאים בכלא סהרונים, בגין התיקון לחוק למניעת הסתננות. לרבים מהם אין זו הפעם הראשונה בבית כלא. רבים מהם חוו על בשרם את הזוועות של הכלא באריתריאה. ובכל זאת, הם שוב בבית כלא. גברים, נשים וילדים – יישארו כלואים ל-3 השנים הקרובות לפחות.

מה תעשו אתם בשלוש השנים הבאות? אפשר לשער שרבים מכם יעבדו, יילכו ללמוד, יטיילו בעולם. אבל לא הפליטים. כאלפיים מאיתנו כלואים מאחורי סורג ובריח, מוקפים בגדרות תיל ומגדלי שמירה. שלוש השנים הבאות ייגזלו מהם.

ביום הפליט האחרון ביקשנו ממשלת ישראל לשחרר את הכלואים לחופשי. לכלוא אותנו ולנסות לגרש אותנו זה לא הפתרון.  אני מקווה שעד יום הפליט בשנה הבאה, לא יהיו עוד פליטים בכלא בישראל, ושתינתן להם האפשרות להגיש בקשת מקלט שתיבדק בצורה הוגנת וסבירה.

אך יותר מכך אני מקווה שעד יום הפליט הבא נוכל לחזור לאריתריאה, לא להיות עוד פליטים, כי בארצנו יהיה שלטון דמוקרטי. כל אריתריאי בישראל רוצה לחזור הביתה, אך אנו זקוקים לעזרתכם עד אז.

מודעות פרסומת

7 תגובות

מתויק תחת Uncategorized

7 תגובות ל-“"ברחנו מאריתריאה כדי להציל את חיינו"

 1. רונן

  אם כל כך רע בישראל שמתנהגת אליכם בגזענות ולא מקבלת את בקשות המקלט אז למה אתם באים דווקא לכאן ולא נשארים במצריים\עוברים לאחת ממדינות אירופה.
  באירופה תקבלו יחס הולם (בחלק מהמדינות).

  הפוסט לא בא להתריס\להעליב והכותב בעד מתן עזרה לכל פליט אלא בא לשאול באמת למה באו דווקא לכאן. מבקש לדעת.

 2. פינגבק: ברחנו מאריתריאה כדי להציל את חיינו | אפריכאן | African

 3. לרונן, נענה מהיכרותנו עם הנושא: 1- כשמישהו בורח מסכנה הוא בדרך כלל לא יודע מה יהיה במקום שאליו הוא בורח. זה לא שיש לו הרבה אפשרויות. דרך אגב, במצרים מצבם גרוע אף מישראל מאחר שמצרים מגרשת פליטים לסודן ולאריתריאה. 2 – מרגע שמבקש מקלט מגיע לישראל אסור לו לצאת לאף מדינה אלא רק למדינת המוצא שלו.

 4. A

  דוויט קראתי עכשיו את הבלוג שלך וקשה לי מאוד אפילו לכתוב לפה תגובה..
  קשה לי שאחרי כל הייסורים שאתם עברתם בשביל להגיע לפה, הסיוט ממשיך ולא מרפה
  קשה לי שהמדינה שלנו כל כך אטומה וחסרת רגשות אליכם
  נראהנ לי ששכחנו קצת שכולנו בני אדם וכולנו שווים , ולאף אחד , ל א ף א ח ד
  לא מגיע שיקרו לי הדברים הנוראיים האלה .
  אני מאחלת לך הצלחה רבה בכל מה שתעשה ותמשיך להיות חזק ואל תוותר ! מאמינה בך ואם יש רק דרך שאוכל לעזור ..

 5. פינגבק: בנט יוצא לרחובות | Noaka's

 6. בוא ונהיה מעט כנים דוויט, איני מטיל ספק שהמצב באריטריאה הוא נורא מבחינת זכויות האדם שם. אבל בכנות דוויט מה קורה עם כל אותם מהגרי העבודה ואני מסרב בתוקף לקרוא לכם פליטים לא רק בגלל הקונוטאציות של השם הזה "פליט" אלא משום שאינכם כאלו. המגמה של הגירה מאפריקה לאירופה ריימת זה כשלושים שנה, הגורמים לכך הם רבים, מידבור, מיעוט אפשרויות כלכליות ורצון אנושי לחיות בתנאים טובים מאשר בארץ המוצא. זה לא נקרא פליט בפשטות זה נקרא מהגר עבודה. האם אתה רוצה להשאר בישראל? לא נראה לי, האם אתה רוצה לשפר את מצבך הכלכלי, ברור לי ולך שכן, על כן אם אין בישראל את האפשרות לקבל אותך, אם מחמיצים פנים אליך, אם יחס המדינה אליך לא טוב בעיניך, מה מחזיק אותך פה? אידאולוגיה ציונית? ברור לי שלא, עצתי לך כמו עצתי לכל אותם עובדים אריתראים העובדים בביה"ח בו אני עובד, Take it or live it זה מה שיש במדינה שלי וזה מה שאנחנו יכולים לתת. הנך מוזמן להשאר כאן כל עוד החוק מאפשר זאת.

 7. מישהו

  אם בכל העולם בריחה מהצבא שלכם נותנת לכם הכרה כפליטים אז לכו למדינות הנאורות לבריטניה לצרפת לארה"ב הרי מה אתם עושים כאן כפליטים? אונסים ילדות שודדים קשישים וקשישות למה אני צריך לסבול כאן את זה?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s